Prezenty.DlaLudzi.pl

 

Nasze
prezenty

 

Wymarzone
prezenty

 

Jaki
prezent?

 

Jak zapakować
prezent?

 

Prezenty
okazjonalne

 

Lista
prezentów

 

Dodaj do
ulubionych

 

 

 

Jak zapakować?

Kiedyś było to pytanie dramatyczne. Zwłaszcza jeżeli kupiliśmy prezent na godzinę przed jego podarowaniem. Teraz w dobie uśmiechniętych pań za ladą, które pytają, czy to na prezent, jest o niebo łatwiej. Na przykładach różnego rodzaju butików z uniwersalnymi prezentami (skarbonki, świeczki, sprośne figurki itd.) można prześledzić, jak bardzo zmieniła się moda w sposobach pakowania prezentów.

Oczywiście króluje papier. Warto mieć w domu kilka arkuszy ozdobnego papieru, ponieważ nie wszystko da się opakować w gazetę. Kilka prób pozwoli nam idealnie dopasować wielkość arkusza do paczki, którą pakujemy. W celu utrzymania papieru na miejscu można użyć wstążki, sznurka czy bezbarwnej taśmy klejącej (prawdziwi profesjonaliści używają dwustronnej, której w ogóle nie widać).
Moda na prostotę przywróciła do łask zwykły szary papier pakowy. Oczywiście trzeba go nieco przyozdobić, żeby nie wyglądał jak paczka z wysyłkowego sex-shopu. Nadadzą się do tego sznurki (też najlepiej utrzymane w stylu ekologicznym - papierowe, konopne - żadnego plastiku!), suszki, materiałowe kokardy, ciasteczka i wszystko, co będzie przywodziło na myśl stary wiejski dom.
Inspiracje można czerpać z różnych źródeł. Od pań ze sklepu monopolowego można nauczyć się pakowania butelek w papier. Może być szary, może być różnokolorowy. Żeby nasz prezent nabrał jednak bardziej odświętnego niż zwykła flaszka wyglądu, możemy przybrać go sznurkiem, kokardą czy fantazyjnie złożonym kawałkiem papieru. Wszystkie te założenia mają rzecz jasna sens, jeśli butelka w ogóle potrzebuje opakowania - niektóre są przecież istnymi dziełami sztuki.

Oczywiście całość powinna być dopasowana kolorystycznie do okazji - dawanie komuś prezentu urodzinowego opakowanego w papier w Mikołaje, bombki i bałwanki może zostać potraktowane jak wytyczanie nowych szlaków; częściej jednak stanowi po prostu faux pas.

Ostatnia uwaga dotyczy również innego rodzaju opakowań - torebek. Dawniej, przy trudnościach w zaopatrzeniu, szczytem elegancji była torba foliowa z kolorowym nadrukiem, jednak dzisiaj to raczej kiepski wybór. Torby papierowe - jak papier w arkuszach - występują w takiej obfitości form, że każdemu uda się dobrać coś do okazji. W przeciwieństwie do pakowania w papier, pakowanie w torbę można powierzyć już dwulatkowi; trudno to nawet nazwać pakowaniem, ot włożeniem do torby. Inną różnicą jest trwałość. Torba może służyć wielu pokoleniom, papier jest raczej efemerydą. Z jednej strony każdy lubi czasem rozszarpać coś na strzępy - do tego papier jest niezastąpiony; z drugiej - niektórzy cenią walory ekologiczne opakowania - tutaj najlepszym rozwiązaniem jest niezniszczalna torba.

Rozwiązaniem podpatrzonym w butikach są sakiewki z płacht folii czy (w wydaniu bardziej luksusowym) z materiału. Mają tą przewagę nad papierem, że pozwalają opakować nieforemne przedmioty bez użycia pudełek, a przy tym wyglądają bardzo efektownie. Prezent stawia się na płachcie, ściąga jej rogi do góry i przewiązuje wstążką lub sznurkiem. Taka sakiewka może być oczywiście dwuwarstwowa - na folię kładziemy papier, a dopiero później prezent. Z kolei podkładając pod prezent kawałek tektury możemy uzyskać paczkę w kształcie grubej koperty.

Pamiętajcie aby:

  • prezenty świąteczne podpisać po zapakowaniu
  • prezenty ślubne wręczać zawsze wychodząc z wesela, lub po ślubie kościelnym
  • prezenty imieninowe przyozdabiać kokardą
  • nie pakować prezentów w papier po prezencie otrzymanym od osoby której wręczamy prezent